A.Lange & Söhne: найкращий німецький годинник

Дмитро Бердянський — президент компанії Crystal Group та міжнародний незалежний експерт вартового мистецтва — розповідає про німецьку годинникову марку, яка становить конкуренцію швейцарцям у сфері високого вартового мистецтва.

A-Lange-Sohne-1815-Rattrapante-Perpetual-Calendar-Handwerkshunst-1
Годинник A. Lange & Söhne 1815 Rattrapante Perpetual Calendar Handwerkskunst

Витоки годинникової справи у Німеччині

У наші дні високе годинникове мистецтво міцно асоціюється зі Швейцарією, і це не дивно. Швейцарія – батьківщина переважної більшості відомих годинникових компаній. Гірська дуга масиву Юра – найбільший у світі осередок годинникових мануфактур та майстрів. Головний годинниковий ярмарок світу завжди проходив у Базелі. У Женеві нагороджують “оскарами” – золотими стрілками годинникового гран-прі. Лише справжнім поціновувачам відомо, що фундамент сучасної механічної хронометрії закладався в Англії та Франції. Зароджувалася ж європейська годинникова справа на півдні Німеччини та півночі Італії.

Перша гільдія годинникарів у Саксонії була створена у 1540 р у Дрездені
Перша гільдія годинникарів у Саксонії була створена у 1540 р у Дрездені

Німецька годинникова справа, зокрема, має довгу та багату історію, про що свідчать годинникові механізми, зроблені в Нюрнберзі та Аугсбурзі у 15-16 століттях. Пізніше своїми ювелірами та годинникарями славилися регіон Чорного лісу та «золоте місто» Пфорцхайм. Безперечно, центральне місце в історії годинникового мистецтва в Німеччині займає місто Гласхютте в Саксонії. Сьогодні Гласхютте — найвідоміший німецький центр із виробництва розкішних годинників. Його унікальна історія та багаторазове буквальне відродження з попелу роблять його одним із найстійкіших феніксів світу годинників.

Злет та падіння Гласхютте

30-річна війна (1618–1648) і епідемія чуми, що послідувала за нею, скоротили населення Саксонії вдвічі
30-річна війна (1618–1648) і епідемія чуми, що послідувала за нею, скоротили населення Саксонії вдвічі

Гласхютте розташований приблизно за 30 кілометрів від Дрездена на північ і приблизно на такій відстані від чеського кордону на схід. Місто лежить у долині, вимитій з Рудних гір річкою Мюгліц. У 1450 році тут з’явилося село, чиє створення багато в чому було пов’язане з видобутком корисних копалин в навколишньому гірському масиві. Тут було виявлено срібло, завдяки чому Гласхютте і отримав свою назву. Glashütte у перекладі з німецької означає “скляна хатина” або “блискуча хатина”. Через півстоліття село офіційно стало містом.

Через кілька десятиліть видобуток срібла закінчився, і в містечку знову настали важкі часи. Століття регулярних воєн завдало неймовірної шкоди цьому регіону. Внаслідок відкриттів у Новому Світі ціна на срібло знизилася, і у 1780 році в Гласхютті проживало всього 500 осіб. У 1791 році в місті сталася масштабна пожежа, в якій згоріло близько половини міських будинків. Під час наполеонівських завоювань населення скоротилося ще більше.

План Ланге

Фердинанд Адольф Ланге (1815-1875)
Фердинанд Адольф Ланге (1815-1875)

У ХІХ столітті Саксонія була промислово сильним регіоном. У статусі суверенної держави вона на той час перебувала в авангарді низки галузей промисловості. Ще 1839 року тут було відкрито залізницю, що пролягала між Дрезденом і Берліном. До східної області Рудних гір, однак, цей підйом не мав відношення через ізольованість місцевості. У 1831 році міська рада Гласхютте надіслала перший запит допомоги саксонському уряду. Реакція була лише через кілька років. У результаті було оголошено про пошуки торговців для організації промисловості в “критичних” районах.

Фердинанд Адольф Ланґе відповів на заклик уряду, розробивши цілий покроковий план. Щоб допомогти регіону, що занепадає, він запропонував з нуля створити тут цілу годинникову індустрію. Загалом годинникова справа в Саксонії була на підйомі, годинники і морські хронометри мали великий попит. У 1843 Ф.А. Ланге, придворний годинникар у Дрездені, надіслав таємному раднику фон Вайсенбаху докладний план будівництва заводу з виробництва кишенькових годинників у цьому бідному районі.

Ланге чекав на відповідь майже цілий рік — безрезультатно. 14 травня 1844 він зробив повторний запит. Цього разу він отримав відповідь через п’ять днів. Договір між Ф.А. Ланге та державою Саксонія було офіційно підписано 31 травня 1845 року. Годинникар мав зробити величезний обсяг роботи. Маючи намір створити цілу масову промисловість для блага та розвитку структурно слабкої громади, він узяв відповідальність за багато речей, що виходять за рамки обов’язків звичайного бізнесмена.

Не фабрика, а ціла годинникова галузь

Будинок у три вікна - перша майстерня Ланге у Гласхютте
Будинок у три вікна – перша майстерня Ланге у Гласхютте

Ланге погодився навчити годинниковій справі 15 учнів протягом трьох років. Усі підмайстри були з околиць Гласхютте і Ланге шукав найбільш вмілих рукодільників. Більшість із них займалися плетінням кошиків, ніхто не мав досвіду у годинниковій справі. Міністерство виділило на проект 6700 талерів, 1170 з яких було витрачено на навчання та інструменти. Учні зобов’язувалися працювати на Ланге протягом п’яти років після завершення навчання. За цей час юні майстри мали відшкодувати уряду витрати на свою освіту та інструменти, які вони залишали собі. Щотижня вони віддавали приблизно десяту частину свого заробітку. Ланге був зобов’язаний виплатити свій кредит у розмірі 5530 талерів між 1848 та 1854 роками.

Урядовий кредит був недостатнім, а рівень учнів низьким. Незважаючи на це, Ланге орендував невелику майстерню на головній вулиці Гласхютте та запланував щорічне виробництво 600 годинників. Надмірний обсяг для часів, коли ще не було великих верстатів. Ідея Ланге полягала в тому, щоб розділити працю так, щоб кожен із його співробітників відповідав за виконання певних елементів. Поділ праці був нововведенням у німецькій годинниковій справі того часу.

Інновації Ф.А. Ланге

Один з винайдених Ланге інструментів із застосуванням метричної системи
Один з винайдених Ланге інструментів із застосуванням метричної системи

Концепція Ланге вже тоді включала ключовий принцип годинникової галузі Гласхютте. Годинник заводу повинен мати максимально можливу точність ходу. Всі годинники Lange повинні були бути відрегульовані та налаштовані перед тим, як залишити майстерні. Це також було нововведенням. До цього годинник зазвичай регулювалися і налаштовувалися годинниковим майстром, який продавав їх у роздріб.

Іншим нововведенням стали міри, які використовував Ланге. До цього типовою одиницею виміру довжини у справі годинника була французька лінія, що дорівнює 2,5558 мм. Ланге ввів метричну систему і використав її виключно у своїй майстерні. У Німеччині її офіційно прийняли лише 1875 року. Ф. А. Ланге навіть винайшов кілька нових інструментів для пристосування нової вимірювальної системи. Деякі з них використовуються досі.

Він першим у Німеччині почав застосовувати мільйонометр Антуана ЛеКультра. На той момент це був найновіший і найточніший вимірювальний інструмент у світі. Ланге також впровадив так звану трьохчетвертну плату, яка стала символом годинникового мистецтва Гласхютте. Незважаючи на складність конструкції, використання великої плати замість окремих мостів стабілізувало колісний механізм та підвищило надійність годинників Ланге.

Вихід на міжнародний ринок

Будинок Ланге і фабрика, що примикає до нього, після 1873 року
Будинок Ланге і фабрика, що примикає до нього, після 1873 року

Головною метою годинникаря було створення виробництва для розвитку регіону. Від учнів не вимагалося виконання умови з відпрацювання на фабриці протягом п’ятирічного терміну. Навпаки, після закінчення навчання Ланге заохочував їх спеціалізацію та організацію своєї справи. Таким чином, індивідуальне виробництво в Гласхютте переросло б у надомне, як у Швейцарії. Це забезпечило б галузь не тільки незалежними годинникарями, а й спеціалізованими постачальниками.

Продукція заводу F.A. Lange & Cie. досить швидко здобула міжнародне визнання. Компанія отримала медаль на Лондонській промисловій виставці 1868 року за розроблений Ланге анкерний механізм. Підприємство розпочало експорт комплектуючих і до Сполучених Штатів, забезпечуючи такий необхідний місту дохід. В Америці, щоправда, їх продукція позиціонувалася як така, що поставлялася з більш знайомого іноземному слуху Дрездена.

A. Lange & Söhne: друге покоління годинникарів Ланге

Ріхард та Еміль Ланге
Ріхард та Еміль Ланге

У 1868 р. Ф.А. Ланге почав допомагати його син Ріхард. Компанія була перейменована в A. Lange & Söhne (Ланге та сини). Батько все більше займався політикою та громадськими справами. Він був мером Гласхютте з 1848 по 1866, а потім обирався членом саксонського парламенту. Син взяв на себе управління та розвиток бізнесу. Незадовго до того, як батько несподівано помер 3 грудня 1875, до управління компанії увійшов і молодший син Фрідріх Еміль Ланге.

За презентацію "турбійону століття" на паризькій виставці Еміль Ланге був удостоєний Ордену почесного французького легіону
За презентацію “турбійону століття” на паризькій виставці Еміль Ланге був удостоєний Ордену почесного французького легіону

Ріхард Ланге також був обдарованим годинникарем і автором багатьох винаходів. Серед них: “мертва секунда”, індикатор запасу ходу (з маркуванням “Ab” і “Auf”, як на сучасних годинниках компанії), спліт-хронограф і навіть механізм автоматичного заводу. Ріхард був змушений піти з компанії в 1887 за станом здоров’я, залишивши керівництво нею своєму братові Емілю. Він продовжував розробляти нові годинникові технології, і в 1891 став головою Німецької годинникової школи.

Годинник, замовлений імператором Вільгельмом ІІ у подарунок султану Османської імперії
Годинник, замовлений імператором Вільгельмом ІІ у подарунок султану Османської імперії

До 1870 сім’я Ланге заснувала пенсію для своїх робітників, що було незвичайним для того часу проявом соціальної відповідальності. Брати вкладали в це власні кошти та акції підприємства. Фонд Фрідріха Еміля Ланге виріс до більш ніж 50 000 марок на час його відходу в 1919 році.

A. Lange & Söhne – один з кращих у світі годинників

Фабрика A. Lange & Söhne після розширення у 1898 році
Фабрика A. Lange & Söhne після розширення у 1898 році

Компанія A. Lange & Söhne розпочала виробництво військово-морських хронометрів у 1896. Наступного року під нього було створено окремий підрозділ. З одного боку, морські хронометри стали важливим продуктом компанії. З іншого, це підготувало підґрунтя для військових контрактів, які прирекли підприємство на смерть через півстоліття.

Безперервний успіх A. Lange & Söhne призвів до розширення фабрики у 1898 році. Продукція компанії продавалася в низці країн Європи та Сполучених Штатів. Годинники отримували нагороди на виставках, майстри оформляли патенти. За 50 років компанія A.Lange & Söhne здійснила мрію Ф. А. Ланге: виробляти найкращі годинники у світі.

Годинник Grande Complication Ref. 42500
Годинник Grande Complication Ref. 42500

Мабуть вершиною роботи A. Lange & Söhne у цей період був чудовий годинник Grande Complication Ref. 42500, випущений 1902 року. Він включав: вічний календар із покажчиком фаз Місяця, спліт-хронограф із розділом секунд та хвилинний репетир із малим та великим боєм. Проданий за 5600 марок у 1902 році, тривалий час він вважався загубленим. 2001 року його знайшли у жахливому стані. Команда з п’яти годинникарів працювала над його відновленням загалом 5000 годин. Він став джерелом натхнення для наручного годинника Grand Complication 2013 року.

Війна та криза ринку розкоші

Реклама A. Lange & Söhne 1914 року
Реклама A. Lange & Söhne 1914 року

В особі Отто Ланге до управління фірмою в 1902 прийшло третє покоління сім’ї. Еміль Ланге помер 9 жовтня 1921 року, залишивши компанію своїм синам Отто, Рудольфу та Герхарду. До 1914 року компанія A. Lange & Söhne виробляла одні з найрозкішніших годинників у світі. Війна поклала край всьому. Вступ Німеччини у Першу світову війну негативно позначилося на діяльності компанії.

A. Lange & Söhne славилася дорогими і складними золотим годинниками для заможних людей. У ході збору коштів на оплату контрибуцій німців закликали здавати золото. Багато хто пожертвував свої золоті корпуси на залізні та суспільне визнання. Володіння золотим годинником більше не вважалося соціально прийнятним, не кажучи вже про їх купівлю. Почалася галопуюча інфляція та дефіцит монет. Уряд випускав паперові гроші та заохочував великих роботодавців, таких як A. Lange & Söhne, до випуску власних “екстренних грошей” для місцевого використання працівниками.

Безробіття в Гласхютті досягло 85% у 1926 році. Годинникова промисловість більше не могла підтримувати місто. Руйнівна повінь 9 липня 1927 року погіршила ситуацію. У 1925 році компанія A. Lange & Söhne створила дешевший бренд для масового ринку OLIW (Original Lange Internationales Werk). Це була спроба збільшити виробництво в нових умовах. У годиннику використовувалися звичайні мости, а не ¾ плата. При цьому вони були спроектовані так, щоб механізми виглядали колишніми. Пропонувалися варіанти у сталевому, срібному та золотому корпусах.

Нові тренди та зміна технології A. Lange & Söhne

Рекламний постер 1920-х рр., вже з наручним годинником
Рекламний постер 1920-х рр., вже з наручним годинником

Перша світова війна призвела до змін у моді. Серед чоловіків зріс попит на наручні годинники, особливо армійські та авіатори. Компанія A. Lange & Söhne спочатку виявилася не готовою до такої різкої зміни трендів. Марка не мала у своєму асортименті відповідного механізму для наручного годинника. Вперше Ланге змушені були закуповувати механізми в інших компаній, як сусідів із Гласхютте, так і швейцарців. A. Lange & Söhne навіть створили дочірнє підприємство в Женеві для закупівлі та виробництва наручних годинників. У деяких наручних годинниках вони змогли використовувати механізми жіночих кишенькових годинників Ланге.

Виробництво кишенькового годинника OLIW та наручного годинника через аутсорсинг втримало бізнес Lange на плаву. Проте обсяги виробництва і штат різко скоротилися, особливо після краху фондового ринку 1929 року. До наступного року на фабриці A. Lange & Söhne працювало лише 40 осіб.

Нова війна та експропріація

Після приходу до влади нацистів 1933 року місто відвідала урядова інспекція. Декілька місцевих годинникових компаній було обрано для виконання військових контрактів. A. Lange & Söhne отримала замовлення на кишенькові годинники та морські хронометри. Певною мірою це врятувало підприємство, оскільки до 1942 року виробництво невійськових товарів, таких як жіночі годинники, було заборонено. Щоправда, ненадовго. Вранці 8 травня 1945 року радянська авіація здійснила наліт на колону відступаючих німецьких військ, що проходила містом. Частину міста було розбомблено, в руїнах виявилася і фабрика A. Lange & Söhne.

Руїни фабрики після бомбардування Гласхютте 8 травня 1945 року
Руїни фабрики після бомбардування Гласхютте 8 травня 1945 року

Вціліле обладнання було вивезено радянською владою в якості репарацій. Компанія була націоналізована з назвою Mechanik Lange & Söhne VEB 23 квітня 1948 року. Виробництво точних годинників відновилося в Гласхютте. Була навіть спроба продавати ці годинники під маркою A. Lange & Söhne на міжнародному ринку. Успіхом вона не увінчалася. 1 липня 1951 року компанія Mechanik Glashütter Uhrenbetriebe (GUB) поглинула Lange & Söhne поряд з усіма іншими годинниковими фабриками регіону. То справді був кінець історії підприємства, заснованого А.Ф. Ланге.

Амбіції молодого Вальтера Ланге

Вальтер Ланге під час навчання в Австрії
Вальтер Ланге під час навчання в Австрії. Джерело: www.alange-soehne.com

Коли в 1924 році в Дрездені народився син Рудольфа Ланге Вальтер, у сімейному бізнесі панував хаос. В умовах неконтрольованої інфляції та безробіття дорогі німецькі годинники ніхто не купував. Проте батько заохочував свого сина вчитися на годинникаря. Рудольф сподівався, що колись його син очолить сімейний бізнес. Цій мрії не судилося здійснитися ще шість десятиліть. Вальтер Ланге закінчив навчання в Австрії в 1942 році і відразу ж був призваний до німецької армії. Він був тяжко поранений на східному фронті у 1945 році і пройшов важкий шлях додому. Хлопець прибув у Гласхютте 7 травня 1945 року. Рано вранці наступного дня став свідком бомбардування фабрики, заснованого його прадідом.

Після експропріації компанії комуністичним урядом Вальтера Ланге відправили працювати на уранову шахту. Не бажаючи заробити рак легенів, він втік у Західну Німеччину. Разом зі своїм братом Фердинандом Вальтер намагався заснувати в Пфорцхаймі годинникову компанію під назвою Original Lange Uhr. Безуспішно. Проте він не відмовлявся від мрії про перезапуск компанії.

Відродження марки A. Lange & Söhne

Гюнтер Блюмляйн та Вальтер Ланге
Гюнтер Блюмляйн та Вальтер Ланге

Після возз’єднання Німеччини 1990 року у країні було створено агентство з приватизації державних підприємств. Компанія Treuhandanstalt запропонувала годинникове підприємство Гласхютте Хартмуту Кноте, уродженцю міста, що працював на фабриці. Вальтер Ланге звернувся до нього з проханням допомогти відновити компанію A. Lange & Söhne у Гласхютте. Кноте вирішив, що бренд має більше потенціалу, ніж фабрика, і погодився. 7 грудня 1990 року було зареєстровано компанію Lange Uhren GmbH.

Вальтер Ланге знадобилися його зв’язки зі швейцарською годинниковою промисловістю. Його друг Гюнтер Блюмляйн на той час очолював марки IWC та Jaeger-LeCoultre у німецькому промисловому гіганті VDO. У підприємстві Ланге та Кноте він побачив великий потенціал. Блюмляйн запропонував фінансування IWC, а також партнерство з розробки нової лінії годинників A. Lange & Söhne. Але найголовніше, він надав рекомендації щодо створення та перебудови годинникового бренду.

Запуск першої четвірки

Годинники Lange 1, Saxonia, Arkade, Tourbillon "Pour le Mérite"
Годинники Lange 1, Saxonia, Arkade, Tourbillon “Pour le Mérite”

24 жовтня 1994 року Ланге, Блюмляйн та годинниковий рітейлер Мартін Хубер представили чотири пари годинників. Вони склали новий модельний ряд марки A. Lange & Söhne. Модель Saxonia – стриманий годинник для ділового костюму. Серед ускладнень: велика дата, що нагадує цифровий годинник, створений у дрезденському оперному театрі вчителем Ф.А. Ланге – Гуткесом.

Arkade – жіночий годинник у новому квадратному корпусі, що нагадує склепінчасті ніші двору дрезденського замку. Lange 1 отримав новий дизайн циферблату зі зміщеними стрілками, індикатором запасу ходу та великою датою Lange. Tourbillon “Pour le Mérite” був першим годинником, що поєднував в собі турбійон і ланцюгову систему подачі потужності постійної сили.

Годинник A. Lange & Söhne Richard Lange Tourbillon "Pour le Merite" Handwerkskunst
Годинник A. Lange & Söhne Richard Lange Tourbillon “Pour le Merite” Handwerkskunst 2010 року

Кожен годинник з нового асортименту A. Lange & Söhne був оснащений мануфактурним механізмом. Новим, але з класичним дизайном та бездоганною обробкою. Чисті безелі, класичні циферблати та стрілки “альфа” були несхожі ні на що інше на ринку. Повернення класичних елементів марки, платини, золотих шатонів і регулятора «лебедина шия», було сприйнято з ентузіазмом.

Подання було шедевральним. Момент був підібраний якнайкраще. Ринок механічних годинників оговтався від кварцової кризи. Годинниковий сегмент процвітав у об’єднаній Німеччині. Хоча ім’я A. Lange & Söhne не було відоме широкому загалу, бренд зберіг привабливість для поціновувачів годинників.

Lange 1 – перший хіт A. Lange & Söhne

Креслення дизайну циферблату моделі Lange 1 1994 року
Креслення дизайну циферблату моделі Lange 1 1994 року

Хоча Saxonia та Arkade виглядали вражаюче, саме Lange 1 та Tourbillon закріпили за A. Lange & Söhne статус високого годинникового мистецтва. Lange 1 був несхожий на жоден інший годинник, доступний в той час. Незвичайний асиметричний циферблат виділявся серед зростаючого числа нових складних годинників. Незважаючи на зміщення від центру, всі елементи гармонійно розташовані на циферблаті. Осі стрілок годинника і заводу ідеально вирівняні по центру годинника і поділяють циферблат на три частини. Мала секундна стрілка та рамка покажчика дати збалансовані аналогічним чином. Римські цифри та текст гармонійно розташовані на циферблаті. З усіх перших годинників оновлених Ланге саме годинник Lange 1 став символом бренду.

Годинник A. Lange & Söhne Lange 1 Tourbillon Perpetual Calendar Handwerkskunst
Годинник A. Lange & Söhne Lange 1 Tourbillon Perpetual Calendar Handwerkskunst 2013 року

Турбійон був символом відродження механічного годинникового мистецтва у 1990-х роках. A. Lange & Söhne було важливо запропонувати своє бачення ускладнення. Марка Audemars Piguet випустила перший наручний годинник з турбійоном у 1986 році. Через кілька років Blancpain зробила турбійон своєю візитною карткою. До 1994 року багато елітні бренди та незалежні годинникарі пропонували турбійон. Однак, жоден з них ніколи не включав механізм постійної сили. Фузейно-ланцюгова та планетарна трансмісія, що використовуються A. Lange & Söhne, нагадували деякі розробки засновника марки та виділялися на тлі ринку. Складність і якість цього годинника доводили, що A. Lange & Söhne стане наступником оригінального бренду, а не дочірньою компанією IWC. Турбійон був названий “Pour le Mérite” на честь історичного німецького ордену за нагороди.

A. Lange & Söhne знову на вершині годинникового Олімпу

Годинник A. Lange & Söhne Zeitwerk Minute Repeater 2020 року
Годинник A. Lange & Söhne Zeitwerk Minute Repeater 2020 року

A. Lange & Söhne досягла величезного успіху в 1990-х роках. Багато в чому завдяки вкладу Блюмляйна та його досвіду у виробництві розкішного годинника. Відроджена A. Lange & Söhne міцно вкоренилася у своїй історії та намагається розвинути спадщину колишньої компанії. Від “великої дати” до регулятора “лебедина шия” та ¾ плати – все це годинникова історія Саксонії.

Годинник A. Lange & Söhne Datograph Perpetual Tourbillon 2016 року
Годинник A. Lange & Söhne Datograph Perpetual Tourbillon 2016 року

Сьогодні годинники A. Lange & Söhne знову стали одними із найпрестижніших годинників у світі. Марку, поряд з Audemars Piguet та Patek Philippe, часто називають “новою святою трійцею високого годинникового мистецтва”. Останнім часом попит на годинники Ланге настільки високий, що компанія ввела суворий контроль над продажем своїх найбажаніших моделей. Бажаючі придбати Datograph, Lange 1 та новий Odysseus змушені записуватись у списки очікування. Подібні знакові годинники, а також Zeitwerk і моделі Pour le Mérite відповідають статусу високого годинникового мистецтва.

 

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Саll me...