Годинник Urwerk – у авангарді вимірювання часу

Швейцарський годинник Urwerk – це оригінальний підхід до візуалізації часу. На циферблатах Urwerk немає звичних стрілок та дванадцятигодинної шкали. Хронометраж показують диски, що обертаються навколо нерухомого центру – сателіти.

Історія годинника Urwerk формально почалася зовсім недавно – у 1995 році. Тим не менш, її можна відраховувати з давньої Месопотамії – першої з відомих людству розвинених цивілізацій. Саме тамтешні мешканці вперше почали вимірювати час, ґрунтуючись на його 12-разовому поділі. Шумери, що населяли Межиріччя, використовували для хронології тінь, яку відкидали будівлі. Пізніше вони зводили спеціальні обеліски-гномони – примітивні вимірювачі часу, що діяли за принципом сонячного годинника.

Назва міста Ур – одного з шумерських міст-держав стародавнього Межиріччя – увійшла в ім’я торгової марки Urwerk. Друга частина назви – це німецьке слово werk, яке означає багаторічну копітку роботу. Це данина засновників компанії Urwerk багатовіковим працям годинникарів, які розвивали виробництво хронометрів, прагнучи створити ідеальний механізм.

Швейцарський годинник Urwerk: інновації творчого союзу

Компанію Urwerk, що виробляє цей годинник, заснували брати Баумгартнери, Фелікс і Томас, і обдарований художник Мартін Фрай. У цей час, здавалося, вже нікого не можна було здивувати ні технічними інноваціями, ні оригінальним дизайном. Проте, творче об’єднання неординарних особистостей представило на осуд публіки щось принципово нове, як у дизайні годинника, так і в механіці.

Циферблат Urwerk – це диски, що обертаються довкола нерухомого центру. Їх називають «сателітами». По суті, у вимірювачів часу Urwerk відсутні звичні стрілки та дванадцятигодинна шкала. Не дивно, що оригінальний метод візуалізації часу став візитівкою компанії. Завдяки незвичайному дизайну та опрацьованості дрібниць на годинник Urwerk звернули увагу не лише любителі фантастики. Віддають належне годинникам Urwerk та поціновувачі витонченої механіки.

Наручний годинник Urwerk UR-101
Наручний годинник Urwerk UR-101, представлений на виставці Baselworld 1997 року, став культовими вимірювачами часу серед шанувальників фантастики та поціновувачів красивої механіки

Годинник Urwerk: важливі факти про засновників

Участь братів Баумгартнерів у годинниковій промисловості не можна назвати випадковою. Їхній дідусь був годинникарем, а батько спеціалізувався на відновленні старовинних механізмів. Тому не дивно, що молоді люди з дитинства цікавилися годинами і добре зналися на їхньому пристрої. Був у них і практичний досвід. Томас Баумгартнер, наприклад, протягом року реставрував маятниковий годинник XVII століття, використовуючи оригінальні комплектуючі. Його брат Фелікс працював майстром на найстарішій годинниковій мануфактурі Vacheron Constantin.

Фелікс Баумгартнер
Баумгартнер – один із засновників годинникового бренду Urwerk, випускник годинникової школи у Золотурні

Мартін Фрай народився у швейцарському Вінтертурі, навчався у Цюріху та Люцерні. На момент заснування годинникового бренду Urwerk він уже був дизайнером, мистецтвознавцем і кінопродюсером. Однак справжнє визнання прийшло до нього як до дизайнера годинників. Футуристичні хронометри Urwerk, створені Фраєм, асоціюються з космічними польотами. Захоплення митця міжпланетним простором не випадкове. Оскільки його батьком був фізиком, який брав участь у створенні місячного модуля для літального апарату «Аполлон», з дитинства Макс був залучений у світ астронавтики.

Мартін Фрай, провідний дизайнер бренду Urwerk
Мартін Фрай, дизайнер, художник, кінорежисер. Співзасновник (з братами Баумгартнер) та провідний дизайнер годинникового бренду Urwerk

Футуристичні годинники Urwerk: перші моделі

Прем’єрою годинника Urwerk, яка відбулася на виставці Baselworld у 1997 році, стала модель UR-101. Вона була представлена ​​на стенді Академії Незалежних годинникарів. Саме так Мартін Фрай реалізував свій задум створити хронометр із лінійною індексацією часу. Підприємці розраховували на потенційних покупців, які шукають неординарні рішення.

Цей нестандартний годинник, як це не дивно, мав прототип, творчо переосмислений засновниками марки Urwerk. Ним став прилад для вимірювання часу, створений у 17 столітті для глави Католицької церкви Олександра XII. Його розробили та виготовили італійці брати Камланус. Той досить громіздкий годинник був зроблений з дерева. Засновники Urwerk зберегли деякі принципи роботи годинникового механізму, але замінили розділений на 12 фрагментів циферблат та стрілки на вигнуте віконце. Саме в цьому віконці пересуваються за принципом «блукаючі години» цифри, що вказують час. Потім філігранний механізм із чотирма сателітами був поміщений у корпус розміром 5х3,5 сантиметра. Перші моделі через незвичайний дизайн отримали прізвиська Millenium Falcon та Sputnik.

Тепер відомо, що своєрідний годинник Urwerk згодом став популярним. Але відвідувачі виставки Baselworld не поспішали купувати новинку від дебютантів. На жаль, за тиждень експозиції Баумгартнеру і Фраю вдалося продати лише один годинник. Протягом семи років вони не отримували прибутку від свого проекту, а лише інвестували у нього.

Годинник UR-102
Витончений годинник URWERK UR-102 – друга модель, створена годинникарами братами Баумгартнерами та дизайнером Мартіном Фраєм

Перший комерційний успіх

Ключовою точкою, що визначила комерційний успіх годинника Urwerk, став випуск третьої моделі – UR-103. Згодом вона отримала прізвисько Targa. Годинник зберіг задум попередніх варіантів, але циферблат став більш відкритим. Крім того, внизу з’явилася хвилинна шкала, вище за яку розміщувався тривимірний хрестоподібний покажчик години. Крім цього, UR-103 стала першою моделлю Urwerk, у якої на звороті з’явилася консоль управління. Конкретніше, задня кришка корпусу розмістила секундний та 15-хвилинний лічильники, індикатор запасу ходу та ключ регулювання. Строго кажучи, тільки третя модель, Urwerk-UR-103, припала до смаку покупцям. З того часу годинникові механізми з лінійною індексацією часу стали стандартом компанії Urwerk.

Годинник Urwerk UR 103
Швейцарський годинник Urwerk UR 103 – третя модель з неординарним дизайном. Саме з неї розпочався комерційний успіх братів Баумгартнер та Мартіна Фрая

Часоміри Urwerk: новітня історія

У випущеній в 2007 році моделі годинника Urwerk (UR-201) вперше з’явилися цікаві технічні інновації. Конкретніше: телескопічна хвилинна стрілка, індикатор заміни олії та одометр – індикатор загального часу роботи механізму. Зазначимо, що шкала останнього приладу розрахована на 100 років. Це опосередковано означає, що фахівці Urwerk гарантують вікову роботу створеного ними приладу для вимірювання часу. Що стосується дизайну та механіки, модель Ur-201 можна без перебільшення назвати сміливою, неповторною, провокаційною, гострою.

Чоловічий годинник Urwerk UR 201
Чоловічий годинник Urwerk UR 201. З тильного боку розташований одометр, покажчик часу дії сервісного обслуговування, гвинт точного налаштування

Через рік Фелікс Баумгартнер доповнив колекцію Urwerk черговою новинкою. У моделі UR-202 Turbine Automatic з’явилися дві турбіни, що регулюють систему автопідзаведення. Причому коригування відбувається залежно від рівня активності власника. Ці турбіни обертаються в 6 разів швидше ротора, забезпечуючи щось схоже на повітряну подушку. Їх можна частково перекрити, тоді ротор уповільнюється та знижується знос системи. У разі, коли турбіни перекриті повністю, ротор, відповідно, блокується. Це дозволяє заводити годинник вручну.

Бренд Urwerk: заслужена нагорода

У 2011 році бренд Urwerk удостоюється першої премії на Женевському гран-прі годинного мистецтва (GPHG). Заслужену нагороду у номінації «Найкращий дизайн» отримує модель UR-110 Torpedo. Родзинкою цього годинника Urwerk стає, крім усього іншого, незвичайна форма корпусу. Тепер власнику годинника не потрібно смикати рукав, щоб дізнатися, скільки часу.

Корпус годинника Urwerk UR-110 Torpedo з титану та нержавіючої сталі розміром 47x51x16 мм містить дивовижний механізм. До функцій моделі входять: годинник, хвилина, покажчик день-ніч, індикатор необхідності сервісного обслуговування. На обороті годинника розташовані дві турбіни з перемикачем, система нагнітання повітря в робочу зону ротора.

Чоловічий наручний годинник Urwerk UR-110 Torpedo
Чоловічий наручний годинник Urwerk UR-110 Torpedo. Широке сапфірове скло забезпечує огляд майстерного виконання пристрою

Через рік бренд Urwerk удосконалив систему коригування автопідзаведення. Так, у моделі UR-210 Maltese Falcon з’явився мініатюрний лічильник, який відстежує активність власника. Розташований у лівому верхньому куті корпусу індикатор за рахунок переміщення стрілки між червоною та зеленою зонами показує, чи достатньо рухався власник. Залежно від цього можна визначити стан пружини. Додатково на зворотний бік годинника поміщений перемикач роботи ротора.

Годинник Urwerk: оригінальна комбінація

Творча компанія Баумгартнер-Фрай у 2013 році презентувала оригінальний годинник, що поєднує механіку та електроніку. Точніше, модель Electro Mechanical Control інтегрований оптичний датчик. Цей пристрій активується кнопкою з лівого боку корпусу. Потім він за 3 секунди зчитує швидкість коливання балансового колеса. Додатково годинник Urwerk моделі EMC оснащений електронним осцилятором. Крім того, на них встановлено пристрій, який порівнює роботу електроніки та механіки. Різниця між показниками висвічується на окремому лічильнику у верхньому лівому куті циферблату. Інноваційний годинник Urwerk (EMC) відзначений одразу двома нагородами Женевського гран-прі вартового мистецтва в номінаціях «Технічна досконалість» та «Інновації».

Наручний годинник Urwerk Electro Mechanical Control

Наручний годинник Urwerk Electro Mechanical Control дозволяє власнику самостійно заміряти точність хронометра та регулювати баланс

Перша жіноча модель

Тільки в 2015 році в модельному ряду бренду з’являється жіноча модель годинника. Безумовно, модель Urwerk UR-106 Lotus із щедрим діамантовим оздобленням – це одночасно і жіночний, і брутально-епатажний аксесуар. Індикація часу відбувається за допомогою трьох сателітів. На кожному їх розташовуються по 4 цифри відображення години. У нижньому секторі циферблата знаходиться хвилинна шкала з цифровою індикацією часу та покажчик фази Місяця. Як і інші моделі, Urwerk UR-106 має годинниковий механізм швейцарської якості з автопідзаведення. Запас безперервного ходу – дві доби. Прилад укомплектований витонченим ремінцем зі шкіри алігатора із класичною сталевою застібкою.

Годинник UR-106 Lotus – перша модель марки Urwerk для жінок
Швейцарський годинник UR-106 Lotus – перша модель марки Urwerk для жінок, випущена у 2015 році, прикрашена білими діамантами.

Годинниковий тандем Urwerk: незвичне рішення

Наслідуючи власні традиції, компанія Urwerk у 2019 році представила черговий дивовижний проект Atomic Master Control. Цього разу Фелікс Баумгартнер та Мартін Фрай представили неординарний тандем із двох годинників. По-перше, це атомний годинник в алюмінієвому корпусі 45х30х18 см. Працює механізм на іонах рубідії, що забезпечує ідеальну точність вимірювань. Так, похибка за одну секунду прилад накопичить лише за 317 років безперервної роботи.

По-друге, в тандем входить наручний годинник у корпусі з нержавіючої сталі розміром 46х52х17,9 мм. Щоб відкоригувати частоту коливань балансу, досить встановити прилад всередину алюмінієвого кейса. Припасування точності ходу нестабільної механіки під стандарт, заданий атомним годинником, відбудеться автоматично. Таким чином, власник годинника моделі Urwerk AMC підлаштовує свій хронометр без допомоги годинникового майстра.

Годинниковий тандем Urwerk AMC
Годинниковий тандем Urwerk AMC: комплект з наручного та настільного годинника, який автоматично синхронізується та підзаводиться

Годинник Urwerk: злиття простору та часу

Новий варіант – модель Urwerk UR-100 SpaceTime – окрім часу показує відстань, яку Земля проходить навколо своєї осі. Крім того, цей годинник відзначає також відстань, яку наша планета долає вздовж своєї орбіти в часі. Ці дані подаються у двох секторах – у верхніх лівому та правому кутку циферблату. Таким чином, творча команда творців бренду Urwerk продовжує традицію переосмислення часу та простору. Власник годинника Urwerk UR-100 відчуває, як він подорожує у Всесвіті, навіть, перебуваючи на одному місці.

За словами засновників бренду Urwerk, на створення цього годинника знадобилося два роки досліджень і розробок. У UR-100 використається калібр Urwerk 12.01. Важливо відзначити, що в корпусі цього швейцарського годинника, як і в багатьох інших моделях, використовується унікальний сплав ARCAP. Це суміш таких металів, як нікель, мідь, кобальт і цинк. Це поєднання забезпечує підвищену стійкість до змін температури та магнетизму, а також високу міцність на розрив.

Годинник Urwerk UR-100 SpaceTime
Швейцарський годинник Urwerk UR-100 SpaceTime – нова філософія простору та часу. Прилад оснащений автоматичним калібром UR 12.01 з частотою роботи 4 Гц та запасом ходу 48 годин

Швейцарський бренд Urwerk – лабораторія створення новаторських годинників

За свою тридцятирічну історію торгова марка Urwerk не зійшла з обраного курсу. Швейцарські майстри з нестандартним підходом до індикації часу розробили безліч ексцентричних годинникових концепцій. По суті вони повністю переосмислили традиційні уявлення про годинникове ремесло. Творчий союз, що є брендом Urwerk, вписав у глосарій годинникового виробництва кілька нових понять. Це, наприклад, «сателіт» – відмова від стрілок годинника на користь дисків, що обертаються навколо центральної осі, з годинними мітками. Також Фелікс Баумгартнер та Мартін Фрай ввели у практику наявність індикатора заміни олії та турбінного контролю.

Фантастичний дизайн годинника, оригінальний підхід до трактування часу та філігранність виконання – ось складові успіху приладів Urwerk. Купити швейцарський годинник Urwerk може дозволити собі не просто забезпечені люди, а особи з нестандартним мисленням, які тонко відчувають філософію часу.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Саll me...