Zenith годинникового мистецтва

Швейцарський годинник Zenith: історія бренду. Геніальні винаходи засновника годинникової фабрики Zenith Жоржа Фавра-Жако та вдосконалення виробництва годинників. Зліт популярності. Швейцарський годинник Zenith у XXI столітті.

Історія швейцарських годинників Zenith – це дивовижна історія злетів і перемог. Бренд Zenith – приклад чудового синтезу протилежностей. В успіхах цього швейцарського годинника сплелася сільська наполегливість мешканців гірського села Ле Локль та їх прагнення до створення сімейних підприємств, відданість релігії та потяг до освіченості, необхідність займатися грубою фізичною роботою та успіхи у тонкій механічній обробці металів та дорогоцінних каменів. Зрозуміло, роль диригента у цьому чудовому оркестрі зіграв засновник годинникової марки Zenith – Жорж Фавр-Жако.

Засновник бренду Zenith

Поселенню Ле Локль, де народився майбутній засновник бренду Zenith Жорж Фавр-Жако, притаманний суворий клімат. Воно розташоване в кантоні Юра на висоті 950 метрів від рівня моря. Тяжкі природні умови змушували мешканців шукати інші способи заробітку, крім сільського господарства. Оскільки виробництво годинника не залежало від примх погоди, поступово воно стало основним заняттям у селі.

Це стало закономірним розвитком попередніх практик, в яких майстри Ле Локля досягли видатних успіхів. Жінки кантона Юра створювали розкішні мережива. Чоловіки здавна вдосконалювалися в мистецтві кування та обробці дорогоцінного каміння. Історично у регіоні склалося переконання у необхідності освіти та сформувалася протестантська етика.

Тоді вартові майстри не приховували своїх технологій один від одного. Вони передавали свій досвід із покоління до покоління. Загальноприйнятним було допомагати один одному досягати успіху. В результаті утворилася спільнота людей, причетних до високих на той час технологій створення якісного годинника.

Ось у такій благословенній для майбутнього успіху обстановці в сім’ї спадкового годинникаря і народився 1843 року Жорж Фавр-Жако, як пізніше виявилося –провидець та сміливий інноватор. І до сьогоднішнього дня годинник Zenith – чудовий зразок швейцарської якості та вищого годинникового мистецтва.

Georges Favre-Jacot_osnovopolognik_brenda_Zenith.jpg
Жорж Фавр-Жако, основоположник легендарної годинникової марки Zenith, успішний інноватор у виробництві швейцарського годинника. Зокрема, автор сміливої ідеї відкриття першої комплексної годинникової мануфактури Zenith у Швейцарії

Годинники Zenith. Перші кроки

Маленького Жоржа став спадкоємцем цілої династії годинникарів. Тому майбутній геній індустрії вимірювання часу з дитинства вбирав магію годинникового мистецтва. Він осягав секрети чудової механіки швейцарського годинника в оточенні кращих майстрів регіону та їх чудових творінь.

Варто зазначити, що Жорж Фавра-Жако змалку міг похвалитися незалежним і владним характером. Наприклад, він покинув школу, навчившись лише читання та письма, у 9-річному віці. І ще таким юним приступив до освоєння ремесла збирача та установника спускових механізмів.

Великий фанатик годинникового ремесла Жорж з дитинства мріяв про власне виробництво, щоб бути самому собі господарем. Важливо розуміти, що він ріс у сім’ї, де обговоренням проблем виробництва висококласного годинника були захоплені всі. І, на щастя, всі підтримували амбіційні плани дитини.

Не дивно, що за такого сприяння, зовсім ще молодий, 13-річний Жорж-Фавр, який тільки-но закінчив навчання і посварився зі своїм майстром, не побоявся піти зі стажування і стати майстром. Відтоді хлопець почав заробляти годинниковим ремеслом.

Безперечно, важливу роль у створенні свого годинникового виробництва Zenith відіграла успішне весілля Жоржа. У 1963 році, напередодні свого двадцятиріччям, він повінчався з Луїзою-Філіппіні Жако-Декомб, теж донькою годинникового майстра. Саме багатий посаг нареченої дозволив амбітному мрійнику почати втілювати свої найсміливіші плани в життя. В результаті в 1865 Фавр-Жако заснував власну майстерню з виготовлення деталей для годинникових механізмів.

Геніальна ідея

Тоді ж проявилися і організаторські, і педагогічні здібності молодого підприємця. Мало того, що він набрався сміливості вкласти велику суму в порівняно ризиковане підприємство, він наважився самостійно навчати персонал мануфактури. А головне – Жорж Фавр-Жако кардинально змінив підхід до виробництва годинника. Він першим у Швейцарії реалізував нестандартну ідею відкриття комплексної годинної мануфактури, порушивши усталені традиції.

Можна припустити, що геніальний годинникар тоді не міг уявити, якого розмаху досягне його скромна майстерня. Однак, практичний досвід, тверезий розрахунок у поєднанні з готовністю до виправданого ризику та впевненість у собі дозволили Жоржу Фавру-Жако досягти успіху у конкуренції з старішими мануфактурами.

До речі, надихнула молодого бізнесмена американська модель годинникового виробництва. На відміну від інших швейцарських майстрів він не відмовлявся від ідеї комплексної фабрики. Жорж зумів поєднати заокеанську схему з давніми традиціями годинникарів Швейцарії.

Виробництво годинників Zenith (1890 рік)
Перший етап історії швейцарського годинника Zenith. Мануфактура Жоржа Фавра-Жако (1890)

Годинник Zenith. Удосконалення годинникового виробництва

Досить рано Жорж Фавр-Жако усвідомив, що його мануфактура може досягти світового успіху. Він взявся випускати кишеньковий годинник бездоганної якості, знизивши виробничі витрати. Для цього він провів оптимізацію процесів виготовлення годинника Zenith і перевів мануфактуру на повний цикл. В результаті годинникар відмовився від складання виробів із готових деталей, закуплених у різних постачальників. З цього моменту годинникові механізми та всі їх компоненти вироблялися виключно у стінах його підприємства.

За деякий час у підвалах мануфактури з’явилися спеціальні печі. Паралельно з випуском годинникових механізмів та настільних годинників Жорж Фавр-Жако запустив виробництво емалевих циферблатів. Потім засновник підприємства удосконалив процеси випуску годинникових корпусів, лиття золота та срібла, а також штампування.

Швейцарський годинник Zenith. Новації та перші перемоги

Феноменальний візіонер Жорж Фавр-Жако докорінно змінив принципи роботи створення високоякісного годинника. Він вирішив поєднати в одному місці всіх майстрів, які беруть участь у виготовленні кінцевого продукту. Крім того, він забезпечив їм комфортні умови праці в опалюваних, освітлених, чистих приміщеннях.

Порівняно швидко згадані інновації принесли перший, і дуже значний, комерційний успіх. Швейцарський годинник Жоржа Фавр-Жако переміг на Гран-прі Всесвітньої виставки. Цей масштабний паризький захід надавав підприємцям унікальну можливість продемонструвати свою продукцію величезній кількості людей. До того ж згадка у іноземних газетах відкривала привабливу перспективу виходу на міжнародний ринок. Жорж скористався цією можливістю повною мірою.

Годинник Фавра-Жако був відзначений Гран-прі як найточніший хронограф з усього асортименту Всесвітньої виставки в Парижі. По-друге, усі оцінили унікальний ультраплаский дизайн корпусу приладів. По-третє, підприємцеві вдалося розпродати старі запаси. І, головне, модель годинника Zenith, випущена в різних варіантах оформлення та створена за участю художника Альфонса Мухи, який обіграв в ній тему чотирьох пір року, привернула загальну увагу.

Швейцарський годинник Zenith 4 сезони
Швейцарський годинник Zenith роботи Альфонса Мухи, який обіграв тему 4 пори року, завоював Гран-прі на Всесвітній виставці в Парижі

Чудове продовження історії

Власне, з цього моменту почався вражаючий підйом швейцарського годинника Zenith до вершин популярності. У 1916 році компанія почала офіційні поставки годинника для британських пілотів. Розпочалося виготовлення бортового годинника Zenith для панелі приладів літаків, наприклад, в біплани Avro 504. Саме цими машинами постачалися армії європейських країн.

Годинник Zenith для Королівського літнього корпусу
Легендарний годинник Zenith, створений для Королівського льотного корпусу

Трохи пізніше, в 1917, годинники Zenith стали офіційно поставлятися в армію США. Це були 33-міліметрові хронометри з корпусу з білого металу з люмінесцентним покриттям на циферблаті на основі радію та секундною стрілкою в положенні «6 годин». Цей годинник оснащувався механізмом із регулятором ходу на базі дискового ексцентрика. Цікаво ці моделі Zenith легко проходять контрольне налаштування на сучасних електронних віброіндикаторах і нині.

Армійський швейцарський годинник Zenith
Швейцарський годинник Zenith, зроблений для американських військ US Signal Corps, легко проходить контрольне налаштування на сучасних електронних віброіндикаторах

У 30-ті роки, коли вимоги до підвищення точності годинника стали важливими для авіації, годинник Zenith став еталоном. Мануфактура постачала механічні бортові хронометри для морської авіації Франції та італійських та британських Військово-морських сил.

У 40-х компанія Zenith черпала натхнення у своїх витоках, удосконалюючи калібри з автопідзаводом. Головною пристрастю годинникарів Zenith на той момент стало прагнення створити ідеальний механізм. У 1948 році годинниковий бренд Zenith випустив свій легендарний калібр 135, винайдений Ефремом Жобеном. Зазначений калібр встановлювався лише у наручний годинник. За час існування легендарний пристрій отримав 235 різних нагород.

Калібр Zenith 135
Легендарний калібр Zenith 135 встановлювався лише у наручний годинник. Він зібрав 235 різних нагород за історію існування

Потім у 60-х роках фахівці Zenith розробили автоматичний хронограф нового покоління. Його ідея – не просто черговий модульний механізм на базі існуючого калібру, а 100% вбудований хронограф. Цей проект було реалізовано вже у січні 1969 року. Таким чином новий хронограф El Prime був вперше представлений публіці. Висока частота коливань балансу (36 000 пк/год) забезпечувала механізму безпрецедентну точність 0,1 секунди. Нині калібром El Primero оснащуються найкращі моделі Zenith і годинники інших марок групи LVMH. Їй мануфактура Zenith належить з 2000 року.

Годинник Zenith у конкуренції з кварцовими механізмами

На жаль, у шістдесятих відбувся масовий приплив на ринок дешевших кварцових механізмів. Без сумніву, ця обставина могла занапастити швейцарську годинну індустрію і бренд Zenith зокрема. Компанія злилася з американською Zenith Radio Corporation та повністю згорнула випуск механічних пристроїв. Весь арсенал інструментів, верстатів, технічної документації було вирішено знищити.

Проте з’ясувалося, що співробітник Zenith Шарль Вермо сховав частину креслень та інструментів у підсобних приміщеннях. Як знати, чи вдалося б відновити спадщину легендарної марки Zenith без цього вчинку майстра. Мода на механічні годинники повернулася в останньому десятиліття XX століття. І, звичайно ж, приховані Шарлем Вермо артефакти стали базою для відродження годинника Zenith.

Працівник Zenith Шарль Вермо
Рятівник спадщини годинникової компанії Zenith, Шарль Вермо, людина, яка зберегла механізми, документацію та інструменти

Роком відродження можна вважати 1984 рік, коли компанія Ebel замовила у Zenith виробництво калібру El Primero. Упродовж двох десятиліть легендарний механізм забезпечував роботу культових моделей Rolex Daytona. Потім, 1994-го було створено ультратонкий автоматичний калібр Elite. По суті він став першим механізмом Zenith, створеним за допомогою системи автоматизованого проектування. З огляду на виняткову надійність та оригінальний ультратонкий дизайн професійна преса назвала винахід «механізмом року».

Годинник Zenith у XXI столітті

2000 року бренд Zenith було продано французькому концерну з виробництва предметів розкоші LVMH-group. На цьому історія з кварцовими механізмами закінчується, годинник Zenith далі випускається тільки механічним. Загалом масштабне оновлення лінійки годинника Zenith відбулося в 2002 році. Тоді на виставці в Базелі компанія представила 4 нових годинникових механізми та 14 моделей, випущених у 52 варіантах.

Наступною знаковою подією стало створення Open-концепції. По суті, це невеликий асиметричний отвір, розташований між показниками 9 і 11. Саме він відкриває вид на спусковий механізм калібру El Primero. Такий формат дизайну представлений в певних моделях годинників Zenith.

З 2004 року компанія Zenith не постачає калібр El Primero стороннім виробникам, оскільки вважає його власним козирем. Тоді ж народилася годинникова лінійка Chronomaster, яка остаточно повернула годинникам Zenith лідерські позиції в люкс-сегменті.

Годинник Zenith Chronomaster
Елітний годинник Zenith лінійки Chronomaster з калібром El Primero. На циферблаті відображаються години, хвилини, секунди, дата

Можна стверджувати, що швейцарський годинник Zenith переживає новий зліт через сторіччя після перших успіхів. Нове тисячоліття ознаменувалося для компанії Zenith появою модернізованої версії калібру El Primero під назвою El Primero Striking 10th з безпрецедентною точністю ходу, перемогою на Женевському годинниковому Гран-прі в категоріях «Годинник з функціями вищої категорії складності» та «Мала стрілка» та поверненням. Швейцарські годинники продовжують курс на інновації, створюючи нові рішення і зберігаючи при цьому вірність віковим традиціям.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Саll me...