Tudor. Швейцарський королівський годинник

Годинники марки Tudor. Етапи становлення бренду Tudor від доступних годинників до предмету розкоші. Надійність, якість і елегантність за помірну ціну – головні риси годинників Tudor.

«Протягом кількох років я обмірковував ідею створення годинника, який наші агенти могли б продавати за скромнішою ціною, ніж Rolex, але такого, який би відповідав стандартам надійності, якими славиться Rolex. Я вирішив створити окрему компанію, яка займається виробництвом і продажем цього нового годинника. Вона називається Tudor Watch Company».

Ганс Вільсдорф

Ця цитата засновника Rolex і Tudor Ганса Вільсдорфа розкриває неформальний modus vivendi бренду. Насправді так була сформульована причина створення марки, яка є актуальною і донині. Годинники бренду відрізняються надійністю і відмінним співвідношенням ціни та якості.

Tudor Oyster-Prince Submariner ref. 7924 (1958), Tudor Oyster ref. 4463 в розовом золоте 14k (1959) та Tudor Montecarlo chronograph ref. 7159/01 (1972)
Tudor Oyster-Prince Submariner ref. 7924 (1958), Tudor Oyster ref. 4463 в рожевому золоті 14k (1959) та Tudor Montecarlo chronograph ref. 7159/01 (1972). 

Протягом більшої частини своєї історії Tudor були годинниками Rolex з меншою кількістю прикрас. Вільсдорф заснував нову компанію не для того, щоб виготовляти якийсь інший вид годинників. Він заснував його для того, щоб продавати свої годинники більш широкому колу клієнтів.

Скромний початок Tudor

Реклама Tudor в журналі, 1952 р
Реклама Tudor в журналі, 1952 р. Джерело: tudorwatch.com

Перші рядки історії годинникових Тюдорів були написані в лютому 1926 року. Тоді спадкоємиця годинникаря Філіппа Хютера на прохання Вільсдорфа зареєструвала в Женеві торгову марку Tudor. Десять років потому бренд був перезареєстрований на самого Вільсдорфа. У 1946 році було створено окреме підприємство – Montres Tudor S.A.

У будь-якій розмові про Tudor згадка про Rolex неминуча. Зв’язок між двома компаніями випливає зі стратегії їх засновника. Бренд Rolex був зареєстрований у 1908 році, а в 1915 році компанія стала відомою як Rolex Watch Co Ltd. Після перенесення виробничої бази до Женеви в 1919 році вона була перезареєстрована як Montres Rolex S.A. З моменту свого заснування Rolex зосереджується на якості і точності у новій галузі.

Як Tudor використовував рекламу Rolex

У 1914 році Rolex отримав сертифікат «Kew A», який підтверджував ступінь точності і надійності. Раніше це було виключною прерогативою морських хронометрів. Вільсдорф також подбав про формування та захист належної репутації бренду. Про це свідчить відоме та надзвичайно успішне тестування водонепроникних годинників Rolex Oyster. Ними користувалася плавчиня Мерседес Гляйце під час перепливу Ла-Маншу в 1927 році.

Мерседес ГляйтцеЦікаво: Ім'я Мерседес Гляйтце було б забуте, якби не годинник Rolex Oyster, у якому вона плавала. Мерседес Гляйтце не була ні професійною плавчиною, ні спортсменкою. Вона працювала друкаркою в Лондоні. На той момент вже було 11 підтверджених випадків перетину Ла-Маншу плавцями. Двічі це робили жінки. 7 жовтня 1927 року Мерседес стала третьою жінкою, яка здійснила такий заплив. І тоді на ній не було жодного годинника. Цей заплив не привернув би уваги публіки, якби скандал, що розгорівся навколо нього, і звинувачення в брехні самої Мередес. 21 жовтня міс Гляйтце повторила своє досягнення. Цього разу у неї на шиї на шнурку висів водонепроникний годинник Rolex Oyster. Дізнавшись про майбутній повторний заплив, Вільсдорф вирішив використати його для реклами нової інноваційної на той момент лінійки годинника. Він подарував так звану "устрицю" у подарунок Мерседес Гляйтце.

Невипадковою є і реєстрація бренду Tudor того ж року. Швидше за все, це ранній приклад феномену, який зараз широко відомий у світі моди як розсіювання бренду. Прочитавши в газетах про блискуче досягнення Мерседес Гляйце, люди хочуть купити швейцарський годинник і йдуть в роздрібний магазин Rolex. Вони не можуть дозволити собі значну на той час ціну в п’ять фунтів п’ятнадцять шилінгів за модель Silver Oyster. Таким клієнтам продавець може запропонувати альтернативу у вигляді годинників Tudor. Надійний і доступний за ціною, з таким же механізмом Oyster.

Tudor, також відомий як Rolex

udor 1932 р. проданий та маркований магазином Catanach's в Мельбурні, Австралія.
Tudor 1932 р. проданий та маркований магазином Catanach’s в Мельбурні, Австралія.

Межа між марками годинників Tudor і Rolex стерлася в перші десятиліття їх співіснування. Ретельне і виважене формування фірмової ідентичності в годинникарстві – явище пізніших часів. Вільсдорф усвідомлював важливість позиціонування бренду, але в перші роки централізований контроль був набагато менш поширеним. Взаємодія між Tudor, Rolex та їхніми роздрібними торговцями була більш динамічною.

Наприклад, одним із перших ринків збуту для Tudor була Австралія. Одна з перших збережених моделей марки походить з Австралії. Це годинник 1932 року, проданий мельбурнським ювеліром Catanach’s. Відповідаючи смакам епохи, він оснащений хромованим прямокутним металевим корпусом. На циферблаті подвійний підпис – виробника і продавця. Дистриб’ютором цих годинників в Австралії була компанія Willis & Sons, яка займалася торгівлею ювелірними виробами та годинниками з 1858 року. У 1932 році на віддаленому ринку назва Tudor мала меншу вагу, ніж ім’я авторитетного місцевого торговця чи постачальника. Ще більш заплутаним є те, що місцеві роздрібні торговці часто рекламували продукти Tudor з можливістю апгрейду до Rolex. Тісна взаємодія між брендами припинилася відносно недавно.

Король і принц швейцарських годинників

Tudor Oyster Prince ref. 7909 1952 р.
Tudor Oyster Prince ref. 7909 1952 р.

Важливим кроком у формуванні ідентичності бренду стало впровадження логотипу у вигляді троянди і щита в 1936 році. Ця ключова візуальна зміна співпала з важливим бізнес-рішенням – Вільсдорф став повноцінним власником бренду Tudor. Логотипи «корона» і «троянда» стали маркерами не тільки ідентичності, але й ієрархії всередині компанії. Обидва є королівськими символами, але «корона» Rolex явно перевершує та важливіша за «троянду» Тюдорів. Цей розрив продовжився в 1946 році, коли Montres Tudor S.A. була заснована як окрема компанія. З 1948 року вони почали розміщувати власну рекламу. Однак у гарантійних документах було зазначено, що годинник підтримується потужностями підприємства Rolex коли мова йде про гарантії та обслуговування. Так і жили – не разом і не зовсім окремо – в стані симбіозу.

Tudor Oysterdate 1965 р. із застібкою та задньою кришкою Rolex.
Tudor Oysterdate 1965 р. із застібкою та задньою кришкою Rolex.

Поява Oyster Prince

Цей зв’язок зміцнився в 1952 році, коли була представлена ​​частина колекції Tudor Oyster Prince. Це ключовий напрямок у розвитку бренду, створеного на основі технологій Rolex. Зокрема, він успадкував популярний корпус Oyster і сам автоматичний механізм. Цей годинник мав відношення до «королівської родини», але все ж був лише «принцом». На циферблаті не знайшлося місця для корони.

Однак протягом довгої історії Oyster Prince цей родинний зв’язок не згасав. Корона Rolex іноді з’являлася на коронці, залежно від року та моделі. На задній частині корпусу було вигравірувано «Original Oyster Case by Rolex Geneva», і навіть застібка браслета мала фірмову позначку Rolex. Покладіть подібні моделі Tudor і Rolex у корпусі Oyster перед собою. Якщо не звертати увагу на логотип на циферблаті, для більшості людей різниця буде незначною. З відстані кількох метрів навіть досвідченому колекціонеру доведеться гарненько придивитися, щоб відрізнити їх.

Надійний годинник

"1000 миль безжалісних вібрацій". Рекламна листівка Tudor 1953 р.
“1000 миль безжалісних вібрацій”. Рекламна листівка Tudor 1953 р.

Однак з часом незначні відмінності ставали все більш суттєвими. До 1953 року бренд визначив свого цільового клієнта. Це був рік першого сходження на гору Еверест, запуску Submariner і початку ери цивільної реактивної авіації для рекламного партнера Rolex, авіаліній Pan-Am. Rolex став брендом, який асоціюється з досягненнями. Цю репутацію компанія закріпила через кілька років сміливим рекламним слоганом: «Rolex носять люди, які вирішують долю світу».

Реклама Tudor 1954 г.
Ще одна публікація, присвячена Tudor Olister, 1954 рік: знову ж про опірність до сильних вібрацій. 

Тюдору була визначена більш буденна роль. Рекламна кампанія 1953 року будувалася на головному аргументі продажів – надійності. Щоб підтвердити цей аргумент, Oyster Prince був підданий низці випробувань. Їх носили під час роботи шахтарі, муляри та будівельники. Вони були на зап’ясті людей,  які годинами користувались пневматичними дрилями та під час 1000-мильних велогонок. Рекламні заголовки стверджували, що годинник був «безжально випробуваний» і «піддався неймовірним навантаженням». Кампанія проголошувала довговічність годинників Tudor, але найцікавішим є цільова аудиторія цієї реклами. Rolex — бренд для тих, хто править світом. Tudor – це бренд людей, які будують цей світ. Надійні годинники для робітників.

Перезапуск Tudor

Tudor Oyster Submariner 1980 р. та Tudor Black Bay Fifty Eight.
Tudor Oyster Submariner 1980 р. та Tudor Black Bay Fifty Eight.

Відносини між брендами Tudor і Rolex визначили перші 84 роки існування перших. У 2010 році все змінилося. Після тривалого періоду досліджень Тюдори вступили в нову еру, визначену чітко визначеним іміджем. Tudor розвивався як бренд, який спирається на власну солідну технічну та естетичну спадщину. Ця трансформація супроводжувалася перезапуском годинників Heritage Chrono, оновленого дизайну моделі Heritage Advisor. А потім – перезапуск Heritage Black Bay. Останні стали домінантою лінією бренду.

Тепер Tudor має новий імідж, який, однак, як і раніше дотримується основного принципу, закладеного Гансом Вільсдорфом, – більш скромний, але надійний. Тут можна додати ще один критерій: експериментальний. Сьогодні Tudor виготовляє годинники, які ніколи не були і, можливо, ніколи не будуть частиною канону Rolex.

Протягом останнього десятиліття Tudor випускає годинники з керамічними та титановими корпусами, з бронзи, чого Rolex ще не робила. Крім того, Tudor набагато чуйніше реагує на нові тенденції в плані дизайну і не боїться починати і зупиняти випуск колекцій. Таким чином, сформувався значно більш динамічний образ, який, як і раніше, базується на принципах якості та надійності.

Вінтажний Tudor

Tudor Heritage Black Bay
Tudor Heritage Black Bay. 

Те, що сталося, стало найбільшим ренесансом у світі годинникарства за останнє десятиліття. Керівництво Tudor добре знало про благоговіння сучасних споживачів перед годинниками минулого століття та їхню прихильність до всього вінтажного. Компанія використала свої старі дизайнерські маркери, щоб створити найпотужніший ретро-сучасний вигляд у сучасній годинниковій індустрії. Відродження почалося з Heritage Chronograph, переосмислення культового хронографа Tudor Home Plate, який викликав галас на виставці Baselworld 2010. Комерційний успіх цього годинника чітко продемонстрував, що Tudor добре зчитує сучасні тенденції.

У 2012 році компанія випустила справжню ікону серед годинників: розкішний і ретроспективний Black Bay. Годинники Tudor Black Bay швидко завоювали широку популярність і стали справжнім бестселером. Вінтажна привабливість Tudor Black Bay дозволила їм вийти за межі своєї ціни. Black Bay з гордістю носять на зап’ясті як молоді покупці, так і зрілі цінителі турбійонів.

Цікаво
Британська експедиція до Північної Гренландії
Британська експедиція до Північної Гренландії (BNGE) 1952-54 рр., очолювана командиром Джеймсом Сімпсоном, була здійснена за указом королеви Єлизавети II та Уїнстона Черчілля для дослідження крижаної шапки. Згідно з записами, експедиція була споряджена 26 годинами Tudor Oyster, ref. 7809. Цей годинник був моноблочним, з цілісним корпусом з загвинчується заводною головкою і задньою кришкою. Годинник поставлявся на коричневих шкіряних ремінцях і зовні не відрізнявся від Rolex ref. 6098 Pre-Explorer "Ovettone", які були надані для експедиції на Еверест 1952 року.

У наступні роки кожен новий годинник, доданий до колекції Tudor’s Heritage, ще більше зміцнював статус Tudor як найцікавішого бренду швейцарських спортивних годинників у світі. Black Bay став культурною іконою. У 2015 році модель отримала справді культовий статус. Унікальне виконання цього годинника пішло з молотка на аукціоні Only Watch. Запропонована ціна в 375 тис. швейцарських франків у сто разів перевищувала ринкову вартість моделі.

Традиції та ноу-хау Tudor

Tudor Pelagos
Tudor Pelagos. 

Tudor продовжує захоплювати вмілим поєднанням інновацій та цінності в таких годинниках, як Pelagos у титановому корпусі та браслеті, з керамічним безелем із сяючими маркерами для дайвінгу та власною силіконовою пружиною та механізмом балансу зі змінною інерцією, а також ультра-круті вінтажні елементи дизайну, такі як стріли у вигляді сніжинок і скошені вушка.

Tudor розвиває власні ноу-хау та знаходить цікаві рішення. Прикладом останнього є співпраця бренду з французьким виробником текстилю Julien Faure. Вони виготовляють текстильні ремінці з 1864 року та приймають замовлення з Ватикану та модельєрів рівня Крістіана Лубутена. З 2009 року фабрика виробляє високоякісні ремінці для годинників Tudor на столітніх машинах і за не менш старовинними технологіями.

Безсумнівно, першим кроком на шляху до успіху стало усвідомлення брендом привабливості власної історії. Дизайнер годинників Андер Угарте зізнається: «Перше, що ми зробили, це не дизайн нових годинників. Натомість ми досліджували наше минуле в пошуках елементів, що визначають бренд. Ми переглянули багато наших вінтажних годинників і проаналізували, чому безель, типографіка на циферблаті, профіль вушок або форма кристала конкретної моделі нам сподобалися. Ми запитали себе: «Чому нам так подобаються ці циферблати та види стрілок?» Коли ми визначили всі ці елементи, ми взяли найкращі з них і перенесли їх на новий годинник».

Протягом багатьох років Tudor намагався визначити справжню ідентичність бренду, що досить важко зробити, залишаючись у тіні Rolex. Початок справжнього відродження Tudor стався в той момент, коли компанія повернулася до своїх витоків, згадавши, які годинники вона випускала, коли бренд народжувався.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Саll me...