Легенди годинникового дому Бреґе

Дмитро Бердянський – президент компанії Crystal Group та міжнародний незалежний експерт годинникового мистецтва – розповідає про становлення історично найважливішого швейцарського годинникового бренду.

Breguet Classique Tourbillon Quantieme Perpetuel 3797, квінтесенція естетики Breguet. Джерело: monochrome-watches.com
Breguet Classique Tourbillon Quantieme Perpetuel 3797, квінтесенція сучасної естетики Breguet

Родина Бреґе – одвічні мандрівники

Історія бренду Breguet охоплює чотири сторіччя. Вона настільки багата на винаходи та інновації, що становить невід’ємну частину загальної історії годинникового мистецтва. Історія, на мою думку, є наріжним каменем годинникової індустрії. Принаймні, нині, коли практична потреба в механічному годиннику стала долею жменьки професіоналів. На перше місце, на рівні естетичної складової годинника, виходить їх “легенда”. Це поняття охоплює всю сукупність історій, що підтверджують значення особистості чи речі в історії людства. У цьому плані не знайдеться годинників легендарніших, ніж Бреґе.

Бренд Breguet отримав назву від свого засновника Авраама-Луї Бреґе, який народився у швейцарському Невшателі 10 січня 1747 року. Його предки були французькими протестантами, які мігрували до Швейцарії 1685 року. Нантський едикт 1598 поклав край релігійним війнам, що охопили Францію в другій половині 16 століття. Однак після його скасування едиктом Фонтенбло у Франції відновилося жорстоке переслідування протестантів. Незважаючи на заборону на виїзд із країни, родина Бреґе, поряд із 400 тисячами інших гугенотів, розсудливо залишила Францію.

Невшатель у 1642 році. Гравюра Маттеуса Меріана. Джерело: fr.wikipedia.org
Невшатель у 1642 році. Гравюра Маттеуса Меріана

Коли Авраамові-Луї було всього одинадцять років, помер його батько Йонас-Луї. Незабаром його мати Сюзанн-Маргеріт Боллен вийшла заміж за кузена свого чоловіка Жозефа Татте, сина сім’ї годинникарів. ґСаме Татте в 1762 привіз юного Бреґе до Парижа, де вже вщухли соціальні хвилювання. Вітчим віддав хлопця в учні до версальського майстра-годинника, ім’я якого залишається невідомим.

Годинниковий вундеркінд

Після закінчення навчання Бреґе працював на двох найвідоміших годинникарів свого часу, Фердинанда Берту та Жан-Антуана Лепіна. Усвідомлюючи значення математики для успіху у годинниковій справі, він відвідував вечірні заняття з цього предмету в Колежі Мазаріні під керівництвом абата Марі. Вражений талантом та інтелектом юнака, Марі представив його французькому двору та наближеним до нього аристократам. Всі вони пізніше стали клієнтами Бреґе.

Портрет Авраама Луї Бреге. Джерело: www.breguet.com
Портрет Авраама-Луї Бреґе.
Майстерня Бреге на Quai de l'Horloge (Ке д'Орлож - Набережна Годинників). Джерело: breguet.com
Майстерня Бреґе на Quai de l’Horloge (Кі де ЛьОрлож – Набережна Годинників).

Незважаючи на негаразди (втрата матері, вітчима та наставника Марі в дуже короткий строк), Бреґе став опікуном своєї молодшої сестри і розпочав власну справу. У 1775 році, за адресою 39, Кі де ЛьОрлож (Годинникова набережна), неподалік Нотр-Дама, Бреґе відкрив власну майстерню. Йому було 28 років.

Того ж року він одружився з Сесіль Марі-Луїзою Л’юльє, донькою заможної паризької буржуазної родини. Ймовірно, частина капіталу, необхідного для відкриття бізнесу, надійшла саме з її посагу. Завдяки старим рекомендаціям абата Марі Бреґе незабаром почав приймати замовлення. Одними з перших великих завдань стали годинник з автопідзаводом для герцога Орлеанського в 1780 році і ще один для Марії-Антуанетти в 1782 році.

Бреґе підкорює Старий світ

Годинник Бреґе з автопідзаводом Perpétuelle приніс йому популярність при Версальському дворі та у всій Європі. Бреґе не був першим, хто зробив подібний годинник, проте більшість експертів сходяться на думці, що він зробив перший справді надійний автоматичний механізм.

Годинник Breguet набув успіху не тільки завдяки якості механізмів, але й вишуканому дизайну. Взяти хоча б стрілки, які він розробив у 1783 році. Золоті або з вороненої сталі, з цими витонченими “яблуками”, вони надавали годинникам чарівної елегантності. Рішення було настільки вдалим, що термін “стрілки Бреґе” миттєво увійшов до словникового запасу годинникарів.

Годинник Breguet No. 1/8/82, "Perpétuelle". Джерело: hodinkee.com
Годинник Breguet No. 1/8/82, “Perpétuelle”

Для циферблатів він використовував білі емалеві пластини з типовими арабськими цифрами. Злегка нахилені праворуч, вони відомі нині як “цифри Бреґе”. Своєрідним було застосування гільош – тонкого візерунка, вигравіруваного на циферблаті за допомогою ручного токарного верстата. Він використовувався не лише з декоративною метою. Гільошування захищало поверхню матеріалу від зносу, пошкоджень та потьмяніння. Воно покращувало антивідблиски властивості металу, що позитивно позначалося на зчитуванні циферблата. Крім того, різні типи гільйоше дозволяли робити смислові розмежування циферблатних зон, таких як годинникова шкала, малий секундний лічильник, покажчик запасу ходу та інші різноманітні індикатори.

Breguet No. 217, чудовий приклад контрастного гільошування. Джерело: www.hautetime.com
Breguet No. 217, чудовий приклад контрастного гільошування

Механічна Джоконда Бреґе

У 1783 році Бреґе отримав замовлення на створення особливого годинника на подарунок королеві Марії-Антуанетті, одній з найзахопленіших шанувальниць його творінь. Годинник повинен був включати всі відомі на той час ускладнення і функції. Замовлення не мало жодних обмежень щодо терміну готовності та оплати. Він був завершений в 1827, через 44 роки після оформлення замовлення та 34 роки після смерті королеви. Тим не менш, багато експертів вважають його найважливішим годинником в історії з технічних, естетичних та історичних міркувань.

Сантименти відіграють велику роль у світі годинникового мистецтва. Годинник Марії-Антуанетти вважається Моною Лізою годинникового світу, Священним Граалем колекціонерів. Практично таким же недосяжним, як і міфічна святиня хрестоносців. Замовлення на годинник, який в журнал майстерні Бреґе внесено під номером 160, було зроблено через солдата особистої охорони Марії-Антуанетти. Ім’я справжнього замовника не зазначено у документах, його особистість залишається предметом здогадок.

Breguet No.160 "Marie-Antoinette". Джерело: breguet.com
Breguet No.160 “Marie-Antoinette”.

За легендою, замовила їх сама королева, але більшість істориків вважають, що годинник був комісований шведським графом Гансом Акселем фон Ферзеном, близьким другом королеви та її коханцем, про що свідчить розшифрування закодованих листів, якими вони обмінювалися в останні роки життя королеви. Королеві не судилося побачити свій подарунок, 16 жовтня 1793 вона потрапила під гільйотину на Площі Революції. Через сімнадцять років фон Ферзен загинув від рук натовпу лінчувальників зі Стокгольма, які підозрювали його в організації вбивства наслідного принца Карла Августа.

Годинник на мільйон

Проте протягом усіх цих років тривала розробка цього виняткового годинника. За винятком періоду з 1789 по 1795 рік, коли Бреґе залишив Францію, вирушивши у вигнання до Швейцарії та Англії. Тривала робота і після смерті майстра, адже годинник доробляв уже Бреґе-молодший, Антуан-Луї.

Кишеньковий годинник Breguet №160 мав діаметр 63 мм і був оснащений вічним календарем із зазначенням дня тижня, дати та місяця, функцією рівняння часу, хвилинним, четвертним та годинним репетиром, незалежною секундною стрілкою, стрибаючої годиною та термометром. Це був механізм із автопідзаводом та платиновим ротором.

No. 92 часто вважають найбільш технічно досконалими з усіх годинників Breguet після Marie-Antoinette. Джерело: breguet.com
No. 92 часто вважають найбільш технічно досконалими зі всіх годинників Breguet після Marie-Antoinette

Загальні виробничі витрати, згідно з архівом, досягли вражаючої суми 17070 франків. Вони обійшлися набагато дорожче, ніж будь-який інший годинник Breguet, виготовлений на той момент. Для порівняння, інший ранній кишеньковий годинник Бреґе з вічним календарем, знаменитий № 92, створений для герцога Де Пресліна, був проданий за 4800 франків. Доля, що спіткала цей шедевр надалі, заслуговує на окрему статтю, якщо не цілої книги. Але ми поки що поговоримо про інші досягнення геніального годинникаря.

Полум’я народного гніву

Чудовими винаходами раннього Бреґе років є “гонг-пружина” (1783), що використовується для бою годинника замість дзвіночка, і “парашут” (1790), система протиударного захисту або “пружна підвіска” (як його сам іноді називає Бреґе). Бреґе працював самостійно до 1787 року, коли його партнером став Ксав’є Жід, торговець годинниками, який інвестував у бізнес. Ця співпраця не була особливо успішною і зупинилася у 1791 році. Однак вона стала важливою для історії бренду Breguet, тому що саме тоді компанія почала вести журнал продажу та виробничих витрат, надаючи історикам безцінну інформацію.

Гонг-пружина в годиннику з хвилинним репетиром і праворуч «парашютна» протиударна система. Джерело: www.timeandwatches.com
Гонг-пружина в годиннику з хвилинним репетиром і праворуч “парашютна” протиударна система

Бурею французької революції забрало життя багатьох людей. Смертельною вона могла виявитися і для людини, яку вважали надто близькою до аристократії та королівського двору. На щастя, годинникар дружив із революційним лідером Жан-Полем Маратом, сестра якого Альбертіна робила для Бреґе стрілки годинника. За легендою, майстер до цього врятував Марата від розлюченого натовпу, що зібрався біля будинку їхнього спільного друга. Йому спала на думку ідея вбрати Марата в стару, і таким чином вони змогли втекти.

Коли Марат виявив, що Бреґе хочуть стратити, він організував для годинникаря втечу з Парижа. Майстер поїхав до Женеви, а звідти до Ле Локля, де відкрив маленьку майстерню з невеликим колективом співробітників. Так він зміг продовжити виробництво годинників для російських та англійських монархів, зокрема для короля Георга III. 1795 року політична обстановка у Франції стабілізувалася, і Бреґе повернувся до Парижа, де знайшов свою фабрику в руїнах. Друзі, і серед них переважно родина Шуазель-Праслен, допомогли йому відновити свій бізнес, який він знову відкрив на Годинниковій набережній.

Бреґе – годинник з гарними манерами

Армія і флот терміново потребували надійного годинника, тому поверненню Бреґе були раді. Йому навіть відшкодували збитки, завдані під час терору. Персонал майстерні було звільнено з військової служби для прискорення відновлення мануфактури. Хоча діяльність Бреґе серйозно постраждала в роки вигнання, він використав цей час для розробки багатьох видатних винаходів, які були успішно реалізовані у наступні роки.

Breguet Souscription No. 3424, прибл. 1797. Джерело: www.timeandwatches.com
Breguet Souscription No. 3424, прибл. 1797

Геніальність Бреґе полягала у його майстерності. Він був чудовим маркетологом. Доказом цього служить створення в 1797 одного з найвідоміших екземплярів кишенькового годинника з однією стрілкою – Souscription (“підписка”). Оснащені спрощеним механізмом з великим центральним барабаном, вони продавалися за передплатою в обсязі чверті ціни на момент розміщення замовлення. Оголошення публікувалося у популярній рекламній брошурі. Попит на Souscription був великим. Були випущені різні моделі з різними циферблатами та золотими чи срібними корпусами.

Breguet No. 1009, médaillon montre à tact. Джерело: www.businesstraveller.com
Breguet No. 1009, médaillon montre à tact

Наприкінці 1790-х років Авраам-Луї винайшов Montre à tact, або “тактовний годинник”. Крім того, що власник міг визначати час традиційним способом, відкриваючи кришку корпусу і дивлячись на циферблат, годинник також дозволяв перевіряти час у темряві, повертаючи стрілку на кришці корпусу доти, доки вона не зупинялася в положенні годинникової стрілки всередині. Завдяки маленьким горбкам на корпусі, що використовуються як зовнішні годинникові мітки, можна було намацати, де знаходиться годинникова стрілка, і приблизно визначити час. Ця система також дозволяла тактовно перевіряти час у пристойному суспільстві, не виймаючи годинника з кишені та приховати нудьгу чи поспіх.

Бреґе: як обдурити гравітацію

У той же час, Бреґе почав роботу над винаходом, з яким сьогодні його ім’я асоціюється в першу чергу. Будучи видатним винахідником з відмінним знанням законів фізики, він розумів, що на хід годинника впливає зміна його положення. Відхилення були особливо помітними при утриманні годинника у вертикальному положенні. Це відбувалося досить часто, адже кишеньковий годинник більшу частину часу проводив у кишені жилета. Основною причиною такої поведінки була сила гравітації. І хоча усунути її вплив було неможливо, він вважав, що її можна компенсувати, встановивши регулюючий орган і спусковий механізм усередині рухомої каретки, що здійснює повний оберт навколо своєї осі один раз на хвилину.

Оригінал заявки на оформлення патенту на турбійон. Джерело: www.hodinkee.com
Оригінал заявки Бреге на оформлення патенту на турбійон

З цим винаходом Бреґе не тільки підвищив точність кишенькових хронометрів, але й створив одне з найпопулярніших часових ускладнень. Додатковою перевагою було застосування покращеного мастила через постійну зміну точки контакту шарнірів балансового колеса. Щоб отримати патент, Авраам-Луї надіслав заявку, до якої увійшла акварельна ілюстрація винаходу та пояснювальний лист міністру внутрішніх справ. 26 червня 1801 року (чи 7 месидора, IX року за республіканським календарем, що у Франції тоді) Бреґе отримав десятирічний патент на свій винахід.

Поява турбійона

Враховуючи складність пристрою, на виробництво перших годинників із турбійоном знадобилося кілька років. Після двох експериментальних моделей (годинник № 169, подарований сину відомого лондонського годинникара Джона Арнольда в 1809 році, і годинник № 282, створений в 1800 році і проданий набагато пізніше сином Бреґе), перший “комерційний” турбійон побачив світ у 1805. Винахід було представлено публіці на Національній виставці промислових товарів у Парижі у вересні та жовтні 1806 року. У звіті журі він описаний як “механізм, званий турбійоном, за допомогою якого годинник зберігає однакову точність, незалежно від його положення, вертикального чи похилого”.

Особливо чіткі Breguet No. 1188 року, продані Дону Антоніо де Бурбону, Інфанту Іспанії в 1808 році. Джерело: breguet.com
Особливо точне Breguet No. 1188, продані Дону Антоніо де Бурбону, Інфанту Іспанії в 1808

У період з 1805 по 1823, рік смерті Бреґе, було продано 35 екземплярів годинника з турбійоном. Цікаво, що більш ніж у половини з них каретка оберталася із частотою один раз за чотири чи навіть шість хвилин, хоча в патенті чітко прописано обертання один раз на хвилину. Серед покупців турбійонів Бреґе були монархи та аристократи, проте десь чверть із них використовувалися для навігації в морі та для розрахунку довготи. Декілька годин належали провідним вченим того часу.

В 1807 Бреґе офіційно зробив свого сина Антуана-Луї бізнес партнером, і фірма стала називатися Breguet et Fils (“Бреґе і син”). Занурений у годинникову справу з раннього дитинства, Антуан-Луї став першокласним майстром. Не дивно, адже він навчався не лише у свого батька, а й у Лондоні у великого Джона Арнольда.

Улюблений годинникар Наполеона

У ці роки Бреґе зі зростаючим успіхом продовжував розширювати коло своєї зарубіжної клієнтури. Користуючись особливою популярністю в Російській імперії, він навіть відкрив філію майстерні в Санкт-Петербурзі у 1808 році. Її, щоправда, довелося закрити через три роки, коли цар Олександр I заборонив ввезення французьких товарів через війну з Наполеоном.

Сам Наполеон став хорошим покровителем для Бреґе і купив кілька годинників, зокрема Pendule Sympathique. Кілька разів він інкогніто відвідував фабрику Бреґе. Каролін Бонапарт, молодша сестра Наполеона і дружина Йоахіма Мюрата, короля Неаполя, без сумніву, була однією з найкращих клієнток Бреґе, придбавши тридцять чотири години з 1808 по 1814 рік.

Запис у журналі Бреге про продаж дорожнього годинника "генералу Бонапарту" за 1500 франків. Джерело: hodinkee.com
Запис у журналі Бреге про продаж дорожнього годинника “генералу Бонапарту” за 1500 франків

Саме на замовлення неаполітанської королеви в 1810 році компанія Breguet винайшла і випустила перший у світі наручний механічний годинник. Breguet № 2639 – винятково тонкий овальний репетир із ускладненнями на ремінці з вовни та золотої нитки. В архівах немає ескізів, що демонструють зовнішній вигляд цього годинника. Він, однак, був занесений до реєстру того, що в наші дні називається післяпродажним обслуговуванням.

У записі від 8 березня 1849 року зазначається, що графиня Распоні, «що проживає в Парижі за адресою Рю Д’Анжу, 63», віддала в ремонт годинник під номером 2639. Ця графиня була не ким іншим, як Луїзою Мюрат, четвертою і останньою дитиною Йоахіма і Кароліни Мюрат, яка в 1825 році вийшла заміж за графа Джуліо Распоні. Вони знову були здані в ремонт у 1855 році, і це остання згадка про перший в історії наручний годинник. Сьогодні невідомо, чи пощадив час годинник Королеви Неаполя, оскільки жодна з державних чи приватних колекцій поки що не внесла його до свого каталогу.

Запис про продаж годинника No. 2639, "репетира овальної форми на браслеті", першого наручного годинника. Джерело: hodinkee.com
Запис про продаж годинника No. 2639, “репетира овальної форми на браслеті”, першого наручного годинника

Бреґе – академік та орденоносець

Портрет Авраама-Луї Бреге 1816, коли він став членом Французької академії наук. Джерело: www.timeandwatches.com
Портрет Авраама-Луї Бреґе 1816 року, коли він став членом Французької академії наук

Успіх Бреґе зробив його багатим. За його життя фірма виготовила близько 17 000 годинників. Проте він завжди вів простий спосіб життя. Вважається, що він був доброю людиною з хорошим почуттям гумору. Серед численних лаврів, отриманих за життя, було надання Людовіком XVIII статусу офіційного виробника хронометрів для Королівського військово-морського флоту Франції. Ймовірно, це було найпрестижніше звання, яке міг отримати годинникар. Адже сама концепція морської хронометрії мала на увазі широкі наукові знання. Він відіграв важливу роль історії своєї країни. Морські хронографи мали велике значення для флотів, дозволяючи розраховувати положення суден у морі.

Авраам-Луї Бреґе став повноправним членом Французької академії наук у 1816 році і отримав орден Почесного легіону з рук Людовіка XVIII у 1819 році. Він помер досить раптово у віці 77 років 17 вересня 1823 року. Його єдиний син, Антуан-Луї Бреґе, прийняв на себе керівництво компанією, успішно слідуючи шляху свого батька та підтримуючи найвищі стандарти якості, якими бренд прославився у всьому світі. Серед важливих винаходів цього періоду можна відзначити перший годинник Бреґе з безключовим заводом і настільний годинник Breguet Sympathique.

Бреґе-молодший приймає естафету

Модель 4952, створена для графа Шарля де Л’Еспіна в 1830 році, мала голівку з насічкою. “Коронка” служила подвійній меті: для підведення стрілок і заводу годинників. Це можна вважати першим у годиннику застосуванням заводної головки. Антуану-Луї не вдалося запатентувати цей революційний механізм, а через десять років інша велика женевська годинникова фірма оформила патент на аналогічний винахід.

Годинник Sympathique був побудований в 1834 році за принципами, розробленими старшим Бреґе ще в 1793. Їх геніальний механізм дозволяв автоматично налаштовувати і заводити кишеньковий годинник, розміщуючи їх у поглибленні у верхній частині настільних годинників.

Отримає четвертий репетир Breguet No. 4288, один з перших годин із заводною головкою або безключним заводом. Джерело: breguet.com
Репетир Breguet No. 4288, один з перших годин із заводною головкою або безключним заводом
Цікаво

У першій половині 19 століття годинник Breguet вважався вірною ознакою багатства та успіху. Визнаний статус-символ, ім'я "Бреґе" неодноразово фігурувало у кількох шедеврах світової літератури. Нижче наводжу кілька прикладів.

"Бреґе виробляє годинник, який протягом двадцяти років не виходить з ладу, а та жалюгідна машина, по якій ми живемо, працює неправильно і завдає незручностей хоча б раз на тиждень".

Стендаль у "Римі, Неаполі та Флоренції", 1817

"Він дістав найвитонченіший тонкий годинник, коли-небудь вироблений Бреґе: "Треба ж, одинадцята година, я так рано прокинувся".

Оноре де Бальзак в "Євгенії Гранде", 1833 

"Тонкий золотий ланцюжок звисав з його жилетної кишені, в якій вгадувалися обриси тонкого годинника. Він погравав ключем із клямкою – недавнім винаходом Бреґе".

Оноре де Бальзак у "Баламутці", 1842

"Годинник Данглара, шедевр Бреґе, який він напередодні, перед тим як податися в дорогу, ретельно завів, пробили половину шостої ранку".

Олександр Дюма в "Графі Монте-Крісто", 1844

"Якось увечері Ребекка мимохідь сказала, що годинник, який їй подарував Родон, англійського виробу і йде погано, - і наступного ж ранку їй було надіслано чарівний годинник фірми Леруа, з ланцюжком і кришкою, прикрашеною бірюзою, і ще один — з маркою "Бреґе", прикрашений перлами та розміром не більше півкрони".

Вільям Теккерей в "Ярмарку марнославства", 1848

"Мандрівник починає каятися, що захопив з собою так багато грошей. Він дивиться, котра година у нього на бреґе, і думає, що бачить свій годинник в останній раз. Як приємно було б знати, що вони спокійно висять у нього на каміні в Парижі!"

Проспер Меріме в "Листах з Іспанії", 1857

Годинник Breguet як символ статусу

No. 4730 підписані як Breguet Neveu et Cie. Джерело: www.phillips.com
No. 4730 підписані як Breguet Neveu et Cie

Британська королева Вікторія придбала годинник Breguet 17 липня 1838 року, через рік після сходження на престол. Це був «дуже маленький і простий годинник, без репетира, дуже тонкий, на кільці». Знаменитому італійському композитору Джоаккіно Россіні належав годинник Breguet під номером 4604: простий дизайн, скромних розмірів, з покажчиком дати. Вони мали золотий гільошований корпус, зміщений срібний циферблат та анкерний спуск. Після смерті композитора в 1868 його вдова продовжувала здавати годинник на обслуговування.

У 1833 році, у віці 57 років, Антуан-Луї вирішив вийти на пенсію та оселитися за містом, передавши управління бізнесом своєму синові. Луї-Клеман Франсуа Бреґе було дев’ятнадцять років, коли помер його знаменитий дід Авраам-Луї. По завершенню свого навчання у Перреле, досвідченого майстра з Версаля, він вирушив до Швейцарії. Там він працював годинникарем і навчався місцевим методам виробництва. Під його керівництвом компанія Breguet розпочала паралельне виробництво стандартизованих та індивідуальних годинників. Луї-Клеман взяв у партнери одного зі своїх племінників, і фірма була перейменована на Breguet, Neveu et Cie.

Бреге змінюють профіль

Луї Клеман оптимізував виробничі процеси. У ці роки компанія випускала близько 350 годин на рік. Крім них, фабрика розпочала виробництво наукових та телеграфних приладів та електричних пристроїв. Зокрема, в 1842 році Бреґе розробив електричний голчастий телеграф на заміну оптичному телеграфу, що використовувався тоді. За цей винахід у 1845 році Луї-Клеман був удостоєний Ордену Почесного легіону. Він отримав вищі нагороди на багатьох виставках, був членом Бюро довгот, обирався до Академії наук.

Луї-Клеман Бреге є одним із 72 наукових діячів, чиї імена викарбувані на фундаменті Ейфелевої вежі. Видатний успіх у галузі електроніки поряд з його пристрастю до фізики і тим фактом, що його син Антуан розділяв його захоплення, привели Луї-Клемана до рішення присвятити всю свою увагу виробництву електричних апаратів для телеграфії, залізничних сигнальних систем та фізіології. 8 травня 1870 року годинниковий відділ Breguet був проданий директору фабрики англійцю Едварду Брауну. Браун на той час уже був партнером компанії.

Луї-Клеман Франсуа Бреге, третій годинникар династії Бреге. Джерело: fr.wikipedia.org
Луї-Клеман Франсуа Бреге, третій годинникар династії Бреге

Початок династїї Браун

Антуан, правнук Авраама-Луї, був останнім із родини Бреґе, який керував підприємством. І хоча після нього залишилося двоє синів та донька, вони не вели сімейний бізнес. Марка Breguet відійшла до годинникового підприємства. Фабрика ж електроприладів працювала під маркою Breguet FT або Breguet Fabricant.

До 1881 годинна компанія була реорганізована під назвою Maison Breguet. Під керівництвом Брауна вона продовжувала орієнтуватися на міжнародні вершки суспільства як покупців свого преміального годинника. Коли Едвард Браун помер у 1895 році, фірма перейшла під керівництво його синів Едварда та Генрі. Після виходу Едварда-молодшого на пенсію на початку 1900-х Генрі став головою фірми.

Перші хронографи-авіатори

У 1927 році Генрі Брауна біля керма компанії змінив його син Джордж. Він розширив асортимент годинника, включивши в нього “авіатори”, такі як легендарний хронограф Type XX. Годинник був розроблений за специфікацією, виданою військовим міністерством Франції у 1950-х роках для льотного годинника. Хронографи мали стати частиною стандартного екіпірування ВПС та ВМС.

Крім точності (в межах +/- 8 секунд на добу) та надійності, вимоги до Type XX включали чорний циферблат, функцію хронографа з функцією flyback та не менше 35 годин запасу ходу. Насправді історія Breguet тісно переплітається з історією розвитку авіації. Луї-Шарль Бреґе, праправнук легендарного засновника Авраама-Луї, був одним із перших піонерів авіабудування. У 1919 році він заснував компанію Compagnie des Messageries Aériennes. Та згодом переросла у відомі нам авіалінії Air France.

Армійські Breguet Type 20 ref. 5101/54 1955 року, без лого. Джерело: therake.com
Армійські Breguet Type 20 ref. 5101/54 1955 року, без лого

Під крилом Chaumet

Після кількох десятиліть керівництва компанією, в 1970 році Джордж Браун продав марку паризькому ювелірному будинку Chaumet. Брауни керували компанією Breguet протягом 100 років, навіть трохи довше, ніж родина Бреґе.

Під керівництвом Chaumet в 1976 майстерні Breguet були переведені в долину Валь-де-Жу в Швейцарії. Тут зародилася швейцарська годинникова справа і знайти висококваліфікованих годинникарів було простіше, ніж у Парижі. Технічне керівництво було доручено майстру-годиннику Деніел Роту. Він добре відомий шанувальникам годинникового мистецтва власним люксовим брендом, створеним в 1989 році.

Модели Breguet, выпущенные Дэниелом Ротом и Франсуа Боде. Источник: www.acollectedman.com
Модели Breguet, виготовлені Денієлом Ротом та Франсуа Боде

Breguet та кварцова криза

Це були непрості роки для виробників механічних годинників. Почалася так звана кварцова криза. Chaumet також зазнала великих збитків після глобального падіння цін на діаманти. Як наслідок, у 1987 році марку Chaumet було продано Investcorp S.A., провідному інвестиційному банку Бахрейну.

Investcorp продовжила реструктуризацію. У 1991 році була придбана Valdar S.A. Ця швейцарська компанія займалася виробництвом та постачанням мікромеханічних компонентів для годинникової промисловості. Вона увійшла до складу новоствореної Groupe Horloger Breguet (GHB). 1992 року вони купили годинникову мануфактуру Nouvelle Lemania S.A., відому своїми винятковими механізмами хронографів. Тоді Nouvelle Lemania виробляла всі годинники Breguet.

Фабрика Lemania стала частиною мануфактури Breguet. Джерело: monochrome-watches.com
Фабрика Lemania, що стала частиною мануфактури Breguet

Groupe Horloger Breguet стала прибутковою у 1998 році за рахунок діяльності на ринку Південно-Східної Азії. За час володіння Investcorp обсяг продажів за одиницями зріс приблизно вдесятеро. 14 вересня 1999 року Swatch Group оголосила про покупку Groupe Horloger Breguet у Investcorp S.A. Breguet увійшли до групи з п’ятнадцяти брендів, разом із Blancpain, Omega та Longines.

Перлина годинникової корони Хайека

Ніколя Хайєк демонструє Breguet No. 1160, копію оригінальної моделі Marie Antoinette, з двома годинами Breguet (і одними Omega). Джерело: breguet.com
Ніколя Хайєк демонструє Breguet No. 1160, копію оригінальної моделі Marie Antoinette, з двома годинами Breguet (і одними Omega)

Спираючись на промислову та комерційну міць Swatch Group, марка мала всі матеріальні та технічні ресурси, необхідні для розробки ексклюзивних моделей, щоб виправдати очікування шанувальників бренду та найвибагливіших цінителів. Зрештою, у бренду знову було виробництво, яке відповідало його статусу. Було збільшено набір висококваліфікованих годинникових майстрів. Рідкісні годинникові техніки та навички були передані новому поколінню годинникарів.

Президент Swatch Group Ніколас Хайєк-старший вважав бренд перлиною своєї корони. Дізнавшись про придбання компанією марки Breguet, керівник Omega Жан-Клод Бівер одразу зателефонував Хайєку. Бівер хотів сам зайнятися відродженням іменитого бренду, але Хайєк вирішив особисто курирувати Breguet. І створення музею Бреґе для нього було природним кроком. Представлена ​​в 2000 році його експозиція включає документи та предмети, пов’язані з історією дому Бреґе. Наразі музей розташований на першому поверсі бутіка Breguet на Вандомській площі у Парижі. Очолюється він Еммануелем Бреґе, прямим нащадком Авраама-Луї у сьомому поколінні.

Архіви Breguet охоплюють понад двісті років. Тут можна переглянути журнали виробництва, книги з ремонту, сертифікати автентичності, листи клієнтів. Крім того, технічні інструкції, написані Авраамом-Луї Бреґе та його сином. Колекція рідкісного годинника поповнюється щороку.

Breguet задає тон

Вхід в бутік Breguet на площі Вандом в Парижі. Джерело: hodinkee.com
Вхід у бутік Breguet на Вандомській площі в Парижі

Видатний маркетолог, Хайєк підготував грандіозні урочистості з нагоди 200-річчя від дня патентування турбійону. Кульмінацією стала грандіозна вечірка у Версалі у 2001 році. Продажі турбійонів Breguet зросли з 150 до 1000 всього за п’ять років. Інтерес, що відродився, спонукав інші преміальні марки додати у свої колекції годинник з турбійоном.

Марка перейнялася інноваційним духом засновника Авраама-Луї, про що свідчить виняткова кількість патентів. Понад 120 патентів було розроблено та зареєстровано компанією з 2002 року. У 2006 році Breguet зробила великий прорив у годинниковій технології. Компанія представила ряд критично важливих деталей механізму на основі кремнію.

Кремній несприйнятливий до впливу магнітного поля, а також має високу стійкість до корозії та зносу. Легше і твердіше сталі, він знижує інерцію, не вимагає мастила. Також він забезпечує можливість створювати нові та складні форми. Використання кремнію для виготовлення спускового колеса та пружини балансу дозволило забезпечити їм точніший хід.

Breguet продовжує задавати тон у годинниковій справі, прагнучи бездоганної точності, функціональності, надійності та краси. Марка є не лише найважливішою частиною історії хронометрії, вона визначає її майбутнє. Компанія Crystal Group є офіційним та ексклюзивним представником Breguet в Україні. Для нас велика честь та величезне задоволення працювати з таким знаковим брендом.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Саll me...